Arkana Wielkie: Pustelnik

Ta karata nazywana też kartą Eremity - przedstawia archetypowy wzorzec mędrca. Starego mężczyzny z długą siwa brodą odzianego w mnisie szaty, który w jednej dłoni trzyma kostur a w drugiej latarnię. Odczytuje się to jako rezygnację z dóbr doczesnych, odrzucenie swej fizycznej natury i wstąpienie na drogę ducha. Jego zamknięte oczy, przypominają nam o tym, że aby widzieć wewnętrzne światło nie potrzebny jest ludzki wzrok.

Karta ta niesie ze sobą następujące przesłanie: porzuć rozrywki, nie kłopocz się codziennymi problemami, bo to zatrzymuje rozwój twego ducha. Aby znaleźć skarb, trzeba oddać się kontemplacji w samotności. Dopiero samotność, da Ci właściwy wgląd w siebie, wprowadzi harmonię. Dla ludzi troszczących się o rozwój duchowy, Pustelnik może oznaczać, żal z tego powodu, iż jego bliscy, którzy żyją światem materialnym nie rozumieją go, ponieważ on poszedł do przodu, a oni zostali w tyle. Ponieważ to się dokonało, może on znaleźć wspólny język z tylko z Pustelnikami, ale ich jest wokół niego zbyt mało. Jeśli pokonasz ten etap podróży, a samotność stanie się twym przyjacielem znajdziesz nowych, cennych ludzi.

We wróżbie miłosnej oznacza samotność w najbliższym czasie i potrzebę, odnalezienia w sobie przyczyn swoich miłosnych niepowodzeń. Sugeruje zajęcie się rozwojem duchowym, zainteresowanie się psychologią.

Jednak, gdy karta jest odwrócona, pytający nie zostanie samotny, możliwe, że zmieni stan cywilny w najbliższym czasie. Dla ezoteryków odwrócona karta, oznacza, że nie przyszedł jeszcze czas na twórczą samotność i nie ma takich możliwości.

Dla biznesmenów Pustelnik jest wróżbą niepomyślną. Jedyną rada jest natychmiast wycofać się z obecnego zajęcia i przerzucić się na coś innego.

Miłość. Jeśli jesteś samotna(y), niczego nie przyspieszaj. Prawdziwa miłość sama cię odnajdzie. Jeżeli masz stałego partnera, unikajcie manipulowania sobą nawzajem. Wymuszanie czegokolwiek może doprowadzić jedynie do wzajemnej niechęci i uczuciowego zamknięcia.

Praca i pieniądze. Mimo zamieszania, intuicyjnie wybierzesz właściwą drogę. Nadarzy się okazja, by ustabilizować swoje życie na takim poziomie, o jakim marzysz.

Zdrowie. Jeśli coś ci dolega, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Koniecznie rozładuj napięcie. Najlepiej rób to, co sprawia ci radość.

Przesłanie. Zrozumiesz innych wtedy, kiedy zrozumiesz siebie. Praca w tym kierunku zapewni ci osiągnięcie harmonii i powodzenie.