Arkana Wielkie: Głupiec

Głupiec czasami nazywany błaznem, jest archetypem bajkowego "głupiego Jasia". Odzwierciedla najmłodszego brata, który mimo braku doświadczenia i rozsądku zawsze dociera tam, gdzie nie są w stanie dotrzeć dwaj starsi bracia. Dzieje się tak, dlatego, że potrafi on słuchać podpowiedzi serca i intuicji. Zwyczajowo pojawia się na białym tle oznaczającym jednocześnie pustkę i pełnię, z wiernym psem i symbolizującą czystość różą. Oznaczony zerem Głupiec - interpretowany jest jako czas w którym nie zaczęła się jeszcze właściwa gra, a wszystkie możliwości stoją otworem. Tyle, że Głupiec jest na tyle bezmyślny, że nie potrafi wybrać żadnej z nich.

Jeśli w rozkładzie pojawia się taka karata, czas poznać nieznane. Nie należy wówczas myśleć o przeszłości, przyszłości i własnych ograniczeniach, ale ruszyć z otwartym sercem. Zawierz Bogu i płyń zgodnie ze swym przeznaczeniem, a wszystko się ułoży. Nie komplikuj sobie życia, po prostu idź. Odwrócona karta oznacza brak otwarcia się na przyszłość i kurczowe trzymanie się przyszłości, więzienie wewnętrzne czy przykrą niespodziankę. W najprostszym sensie karta mówi o zdenerwowaniu lub głupocie pytającego. Taka osoba nie obciąża się żadnymi obowiązkami i zrzuca odpowiedzialność na innych.

Miłość. Jeśli jesteś w stałym związku, zrozumiesz teraz co oznacza szara codzienność. Nie przerażaj się, miłość wcale się nie skończyła. Przecież partnerstwo, to nie tylko atrakcje. Jeśli jesteś osobą samotną, nie spodziewaj się wielkiego uczucia. Obecnie jest to wykluczone.

Praca i pieniądze. Będziesz musiał(a) ostrożnie obchodzić się z pieniędzmi. Kontroluj stan swego konta i nie zaciągaj pożyczek. Nie możesz teraz liczyć na wygraną. Sytuacja wymaga, abyś ostro zabrał(a) się do pracy.

Zdrowie. Nic poważnego ci nie grozi, ale nie jesteś w najlepszej formie. Unikaj kawy i papierosów. Staraj się nie zarywać nocy.

Przesłanie. Czasem trzeba coś stracić, aby zyskać coś cenniejszego. Nie uda ci się mieć wszystkiego. Jeśli nie zdecydujesz, co jest dla ciebie najważniejsze, nie zrobisz kroku naprzód i będziesz musiał(a) powtarzać starą lekcję