Arkana Wielkie: Diabeł

Zawsze na tej karcie widnieje Szatan w postaci skrzydlatego demona zła, diabła, czasami ma rogi, na innych przedstawieniach ze skrzydłami nietoperza. W Tarocie Egipskim widzimy starogreckiego Tyfona utożsamianego z Bogiem Setem. Diabeł stoi lub siedzi na kamieni, do którego przykuci są Adam i Ewa z karty Kochankowie. Diabeł rozpoczyna trzeci siedmiokartowy ciąg Wielkich Arkanów. Interpretuje się go jako pokusy, żądze o których pytający nie chce pamiętać, lub na poziomie nieświadomym nie zdaje sobie z nich sprawy. Takie ukryte cechy, emocje dają o sobie znać w najmniej oczekiwanym czasie. Walka i ukrywanie takich cech nic nie daje. Jedynym sposobem jest poznanie ich, czasami związane z tym co wydaje nam się zakosztowanie m. grzechu i pozostawienie ich za sobą. Diabeł jest straszny, jeśli nie znamy mrocznej części swej natury, kiedy poznamy swe leki, ukryte żądze możemy je zaakceptować i przetransformować na inne emocje. Diabeł oznacza też zmysłową seksualną naturę pokusy. Jeśli poznamy smak zmysłów, dzikiej namiętności, możemy się nimi zacząć cieszyć i dążyć wyżej do miłości.

Jeśli odpowiedzią na zadane pytanie jest Diabeł, wystarczy zdjąć z własnej szyi ograniczający nas łańcuch, jaki ma na sobie przedstawiony na karcie demon Zła. Ten łańcuch, jest symbolem naszych nałogów np. alkoholizmu, narkomanii, seksoholizmu, tendencji do manipulowania otoczeniem oraz wykorzystywaniem innych. Diabeł może być sygnałem toksycznych więzi jakie tworzymy. Ale dopiero , kiedy go poznamy i oswoimy będziemy mogli wejść w nowy etap naszego życia. Jest on swoistym egzaminem, sprawdzianem sił , przed wejściem w kolejny etap życia. taki egzamin jest często ryzykownym posunięciem się do zakazanego owocu, jakim jest zdrada, używki itd. gdy przejdziemy przez to świadomie uwolnimy się od problemu. We wróżbie dotyczącej małżeństwa lub miłości, Diabeł oznacza nasze lęki i czyhające pokusy, ostrzega, o tym, abyśmy nie projektowali ich partnera. Sygnalizuje też, że nasz wybranek ma jakieś ciemne strony.

Kiedy Diabeł jest w położeniu odwróconym, człowiek albo nie zda czekającego go, życiowego egzaminu, albo stchórzy przed nim. Trudno mu będzie bowiem uwolnić się od tego, od czego się uzależnił.

We wróżbie biznesowej zapowiada kłopoty, szantaż, pogróżki i radzi odpowiedzieć tym samym, a wrogowie ustąpią, bowiem są od nas słabsi, jeśli nie zaniecha się nacisku. Ale w położeniu odwróconym, mówi o potrzebie kompromisu i unikania manipulacji.

Miłość. Gwałtowna potrzeba odmiany może doprowadzić do zerwania. Jeśli zależy ci na partnerze, postaraj się uatrakcyjnić wasz związek. Ktoś, na kim ci bardzo zależy może przysporzyć ci smutku i łez. Dobrze się zastanów, czy warto rzucić się w jego ramiona.

Praca i pieniądze. Jeśli masz plan, którym chcesz wszystkich zadziwić, wstrzymaj się z jego realizacją do czasu, aż nie przemyślisz każdego 'za' i 'przeciw'. Inaczej może się zdarzyć, że uznanie, które zasługuje tobie, przypadnie komuś innemu.

Zdrowie. Zafunduj sobie wizytę w siłowni, więcej relaksu, parę dodatkowych godzin snu. Nie myśl, że jesteś niezastąpiona(y) i pozwól popracować innym.

Przesłanie. We wszystkim zachowaj rozwagę i umiar. Za dużo dobrego też może zaszkodzić. Trzymaj emocje na wodzy. Pamiętaj, że zbytnie poddawanie się nastrojom może być gorsze niż uleganie nałogom.